Jak pravděpodobně víte z jiných článků na blogu puerh.cz, jedním ze základních kritérií puerhu je místo, ze kterého tento čaj pochází. Onou zemí zaslíbenou je Yunnan.

Yunnan

Osmá největší provincie Číny, je od dávnověku bylinkovou zahradou Říše středu. Leží na jihozápadě Číny, aneb jak praví básníci – „Jižně ode všech mraků“. Sousedí s provinciemi Guizhou a Guangxi na východě, na severu se Sichuanem a Tibetem, a na západě a jihu hraničí se zeměmi Myanmar (Barmou), Laosem a Vietnamem. „Provincie věčného jara“, jak je někdy Yunnan poeticky označován, disponuje prakticky všemi klimatickými zónami. Tropické a subtropické zóny se střídají s mírnými pásy i velice chladnými horskými oblastmi. Průměrná nadmořská výška je 1000-2000 m.n.m., ale najdete tu hluboké nížinné roviny, stejně jako pohoří se skalními masivy, jež se zvedají z výšky 2500 metrů až k nejvyšší hoře Kagebo Feng na severu, která má úctyhodných 6740 metrů nad mořem.

yunnanmap-800x800

Celková rozloha této provincie je asi 394 000 km2. Díky vzdálenosti od velkých aglomerací je místní příroda takřka nedotčená a negativní vlivy civilizace a průmyslové emise jsou zde minimalizovány. Dodnes většina bylinek, hub a ostatních rostlin používaných v tradiční čínské medicíně pochází z „Královské říše rostlin“ jak je Yunnan též někdy nazýván.

I když se Puerh vyrábí na mnoha místech Yunnanu, největší věhlas mají asi čaje z jižních oblastí jako je Xishuabanna, kam je situováno i  Šest prapůvodních čajových hor (Six Famous Tea Mountains, 六大茶山).