„Mám vanu plnou fialek…“ zní mi hlavou. Ne, nepřeskočilo mi a řeč bude samozřejmě o pu erhu. Proč? Dnes jsou na pořadu degustace „fialové“ číslované labely. Za prvé, od továrny Tzu Teng Ru - Zi Pin Hao 2003, Zi Pin 2005 a Zi Yin 2003. A aby to nebylo na Vás málo, tak k nim přihodíme ještě od Menghai – Da Yi Qing 7542 z roku 2003. To už vypadá na slušný večírek.

Zi-Pin-Hao-2003-neifei-beengcha

Koláč Zi Pin Hao se zalisovaným nei fei

Jak já se těším! Na „fialky“ mám spadeno už dlouho. Nejen, že jsou to koláče, které jsou snad čím dál dražší a velmi špatně se shánějí v takové kvalitě, která by stála za řeč, ale pokud se Vám zadaří, intenzita chuti Vás ohromí. Začneme koláčem Zi Pin Hao z roku 2003 (v pu erhové ročence je uveden přepis Tzu Pin Hao). Koláč o váze 357 gramů, receptura nese označení 5999 a má spíše tmavší až hnědofialovou barvu, ze které vykukují rezavé tipsy. Už rozbalený koláč intenzivně květinově voní. Po zalití se před námi objeví zlatavě broskvový nálev, který opět dominuje květinovostí, ale připojuje se k němu i medová sladkost. Mokré lístky evokují vůni stánku se včelími produkty. Dohadujeme se, jestli je to spíše včelí pyl, vosk, nebo propolis. Každopádně, velmi příjemná vůně. Při dalších nálevech probleskují tóny cedrového dřeva, slaměnek a růžové vody. Úplná babiččina mansarda!

Zi-Pin-2005-tong-cake

Zi Pin 2005 koláč opřený o tong (7 kusů balených v bambusovém listu)

Přesuneme se k ochutnání pu erhu Zi Pin 2005 (receptura 9359). Čaj je na koláči i v nálevu o dost tmavší, lístek má poněkud drobnější. Po zalití je nutno dodat, že ten má tedy opravdu říz! Vůně je agresivnější s tóny zemitosti, která přechází do sladké květinovosti až ovocnosti. Nálev má temnější ráz než u předchozího čaje, spíš hnědočervený, a po napití na jazyku vytváří lehce drsnější texturu, jakoby „chlupatější“. Zprvu je charakterem divočejší s lehkou vegetální natrpklostí, která evokuje 99% čokoládu. Submisivnější květinové tóny rychle střídá sušená meruňka. V dalších nálevech se na vůni projeví dokonce tóny tabákových listů a starého papíru. Zajímavý je zejména pozdější dojem v ústech, který je až olejovitý. U tohoto čaje upozorňuji  na rychlý nástup čchi.

Na chviličku se teď přesuneme do Menghai – následuje Da Yi Qing 7542 z roku 2003. Koláč má až čokoládově hnědou barvu. Naopak nálev je jantarově oranžový. Koláč je opět precizní – temně hnědočerný se zlatavými delšími tipsy. Vyniká ovocně květovou vůní. Podobně jako jeho společníci má tendenci příjemně sládnout v ústech s příjemnou „kousavostí“, která nám připomíná oblíbený slaný karamel nebo ovocné dřevo. Pu erh dále připojuje lehce zemitý tón evokující rašelinu nebo stromovou kůru. Zajímavostí je zejména aftertaste, který je až kořenitý a příjemně drhne v krku. Evokuje tóny hřebíčku a pepře. S dalšími nálevy se v čaji objevuje i mírná acidita a drsnější textura na jazyku, podobně jako když okusíte nezralý lískový oříšek. I zde bych s dovolením upozornila na čchi, které má pomalejší, ale o to zrádnější postup.

Da Yi Qing 7542

Koláč Da Yi Qing 7542 s Nei Fei a Nei Piao

Nyní se opět vrátíme k čajům z Tzu Teng Ru (6FTM) a ochutnáme čaj s lehce světlejší barvou na obalu – „Purple seal“ Zi Yin 5488 z roku 2003. Lístky pocházejí z oblasti Nan Nuo. Pokud ostatní koláče voněly, tento Vás vůní doslova přepadne. Je celkovým tónem svěžejší a květinovější. Temnější nálev, okrově oranžový s jiskrou, chutná výrazně do sladka s tóny kakaa, medu a koření. Tento čaj vás s trochou nadsázky přesune do zahrady či skleníku – intenzivně vydává vůni sladkých květů a pylu. V dalších nálevech se projevuje svěží vegetálnost s drsnější texturou a postupně sládne v ústech do bohatého aftertaste. O čchi tohoto čaje se netřeba zmiňovat – již efekt prvního nálevu byl opravdu znát.

Těžko mezi nimi vybírat… Jestli uhlazený a voňavý „5999″, či říznější a tmavší „9359″, nebo snad ovocně pikantní „7542″, či květinově sladký „5488″. Je to remíza. Čtyři krásné čaje z divokých starých stromů, čtyři odlišné charaktery a čtyři pu erhy s nebývalým čchi. Který by zvítězil u Vás?