Nejen po internetu koluje mnoho zcela nesmyslných báchorek o tom, že pu erh je čaj, který se zakopává, nechává plesnivět v zemi nebo ve vlhkých sklepích. Jiné tvrdí že se sklízí z čajovníků napadených stromovou plísní a poté se praží na pánvi (chudák malá), nebo, že koláče se šedavým povlakem lístků či žlutým kropenatěním jsou ty nejlepší a působí blahodárně na trávicí trakt (do nebe volající hazard se zdravím!).

Je nesmírně důležité si uvědomit, že na fermentaci pu erhu se podílejí specifické organismy, které zdaleka nejsou tytéž jako tzv. ušlechtilé plísně, které známe například ze sýrů.

Puerh je bezesporu zajímavý druh čaje, který mnohé inspiruje a snad žádný jiný není opředen tolika mýty. Proto během čajové praxe narazíte na různé prodavače, odborníky nebo šarlatány a na různé názory. Snažte se ale řídit zdravým rozumem, protože některé názory ohledně těchto někdy skvostných a jindy bezcenných čajů nemusí být jen liché, ale i zdraví nebezpečné.

Hermelín - velmi dobře!

Hermelín – velmi dobře!

Pu erh je unikátní čínský čaj, vyráběný z robustnějších, na slunci sušených, čajových lístků čajovníku Camellia sinensis (Linn.) var. assamica a pochází z provincie Yunnan. Klasifikuje se nejčastěji jako sheng – tedy „syrový“ bez dodatečné umělé post-fermentace a shu – tedy tmavý, který je uměle post-fermentovaný navýšením relativní vlhkosti a teploty, čímž se zvýší aktivita mikroorganismů a urychlí proces zrání. Tato metoda vešla do produkce v 70. letech minulého století v Menghai Tea Factory, po letech výzkumů post-fermentačních procesů ve snaze napodobit charakter lety vyzrálých sheng puerhů. Může se dokonce stát, že po dostatečné přirozené oxidaci polyfenolů se sheng pu erhu začne říkat shu, existují dokonce i různé vyhraněné názory, po kolika letech se tak děje. Není to ale totožný proces a výsledky zrání obou čajů budou velmi odlišné.

Pu erh – děkuji, raději ne!

Pu erhy jsou specifické svým procesem zrání, na kterém se podílí množství mikroorganismů. Dominantní roli hrají mikroorganismy z říše hub, které formují charakter a chuť puerhu. Existuje mnoho studií na přesné změny ohledně kolonií, které v průběhu zrání čaj osidlují, ale pro představu nám stačí, že tato „pracovní jednotka“ čítá přes 40 druhů zejména rodů Aspergillus Penicillium. Ovšem není houba jako houba. Pokud jsou na povrchu skladovaného čaje viditelné plísně, ve valné většině případů se jedná spíše o indikaci špatného skladování a degradace, než projev ušlechtilého zrání.

Pokud jste v hodinách biologie dávali pozor, víte, že některé druhy Aspergilla jsou toxické, způsobují alergické reakce a dýchací obtíže, stejně jako asi víte, že Alexander Fleming díky penicilinu, který objevil u druhu Penicillium chrysogenum, získal Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu. V případě puerhu je indikátorem kvalitního zrání například Aspergillus acidus. Mikroorganismy, které se účastní na procesech zrání jsou zde bioaktivní složkou čaje, která produkuje látky, zodpovědné za jeho účinky. Z mnohých je nutno zmínit látku lovastatin, která snižuje hladinu lipidů a lipoproteinů v krvi, čímž odbourává cholesterol a působí příznivě na kardiovaskulární systém. Rovněž pomáhá odbourávat trans-mastné kyseliny a může tak pomáhat při redukci váhy. Je ale dlužno dodat, že tuto látku obsahuje zejména shu puerh a vyzrálé sheng puerhy. Dle Zhao a kol. (2013) se u zcela čerstvě lisovaných sheng čajů objevoval lovastatin pod detekovatelné množství, zatímco shu puerhy vykazovaly řádově až 200x vyšší koncentraci. Zlom ovšem nastává po pětiletém skladování, kdy se u shu pu erhů množství lovastatinu hýbalo pouze minimálně (226 ng/g – 228 ng/g) zatímco množství u sheng puerhů vzrostlo v mnohem větší míře (<1 – 89 ng/g). Není ale třeba hned zavrhovat mladé sheng pu erhy, které vynikají zejména vyšším množstvím polyfenolů, které působí jako antioxidanty a jsou známy pro své protirakovinné účinky.

Na fermentaci puerhu se podílejí specifické organismy, které rozhodně netvoří „ušlechtilé plísně“ které známe například ze sýrů. Jen rod Penicillium čítá 225 druhů, z nichž se na fermentaci puerhu účastní pouze sedm. Aspergillus čítá přes 220 druhů, z nichž se na fermentačních procesech u puerhu podílí 13. Některé jsou škodlivé, jiné se hojně využívají v potravinářství. Proto s sebou na nákupy vždy berte selský rozum a nevěřte báchorkám.

Váš intuitivní dojem z čaje, a to jak na vás působí, by pro vás měl znamenat víc než legendy prodejce.

Závěrem, abychom nekončili tak chmurně, pokud se vám poštěstí najít skutečně dobrý čaj, nejspíš senzoricky stejně nepoznáte množství zdraví prospěšných látek, zato vás mile překvapí precizně zpracované a mnohdy silně ochmýřené a intenzivně voňavé lístky s delikátní hrou chutí a příjemnými účinky, které čaj navozuje. Pokud vaše poslední zkušenost s pu erhem byla neblahá, nenechte se odradit. Na trhu se dá najít pár opravdových skvostů, které se mohou stát nejen chutným, zdraví prospěšným, ale i velmi cenným kouskem do vaší sbírky. Stačí jen dobře hledat.

Pokud vás článek zaujal, můžete se těšit i na mnohem podrobnější náhled do této problematiky. Na článku právě pracujeme.