Původ a historie čaje Puerh se dle historických památek a pramenů dá vystopovat do daleké minulosti. Badatelé se víceméně shodují že čaj „Pchu“ byl znám a vyráběn již za Dynastie Východní Chan (東漢, 25-220 n.l.), tedy před více než 1700 lety. Za dynastie Tchang (唐朝, 618-907) se čaj z oblastí Xishuangbanna stává oblíbeným nápojem šlechticů a za časů Sungské dynastie (宋朝, 960-1279) má Puerh již takovou hodnotu, že se dá směňovat za koně ze západních regionů. Díky jeho ceně a čilému obchodování se Puerh stal známý i v okolních zemích a později ve čtrnáctém století, díky Hedvábné stezce, mohl být obchodován prakticky do „celého světa“.

yiwustreet-800-002

Jedna z nejstarších ulic starobylého čínského městečka Yiwu. Kdysi právě odtud vyrážely koňské karavany s nákladem čaje na svou cestu, které se začalo přezdívat „Cesta čajových koní“ nebo „Koňská čajová stezka“ (Tea-horse route).

yiwu-door-800

Ve starých dobách bylo Yiwu díky své poloze důležitým obchodním bodem mezi Čínou a Laosem a vstupní branou k jihovýchodní Asii.

Protože příběhy všech zajímavých komodit, které získaly časem hodnotu a vstoupily tak do světa ekonomiky, jsou si určitým způsobem podobné, zmíním i trochu poetičtější náhled na počátky Puerhové cesty. Koneckonců hovoříme o čaji, takže by mi mnozí neodpustili, kdybych nezmínil alespoň trochu čajového tajemna a krásy. Jaký je tedy mystický pohled na počátek pěstování čaje v Yunnanu?

Podle jedné legendy se o kultivaci prvního čajovníku postaral císař Zhu-ge Liang. V době Tří říší, v roce 225, pronikl se svými vojsky až k Nannuo (oblast Xishuangbanna v Yunnanu). Vojáci však začali trpět záhadnou chorobou, jež se projevovala silnou touhou po spánku, na který neexistoval žádný lék. Když císař uviděl stav svého vojska zabodl na jedné hoře do země hůl, která vyrašila, vyhnala do výšky a obrostla listím, ze kterého Zhu-ge Liang připravil vývar pro své vojáky. Ti se zázračně uzdravili ze svého spánku a tažení mohlo pokračovat.

Nutno podotknout, že Zhu-ge Liang je reálná historická osoba. Tento politik, vojevůdce a učenec je pokládán dodnes za největšího stratéga své doby. Je s ním spjato i mnoho dalších legend z nichž vzešly také názvy šesti prapůvodních čajových hor (Six Famous Tea Mountain), které nesou jména podle šesti předmětů, jenž zde císař dle pověsti při svém tažení zanechal.

Ať už byla realita jakákoliv, současný duch míst spjatých s produkcí puerhu si uchovává své starobylé kouzlo. Na přiložených fotografiích je zachyceno městečko Yiwu během naší výpravy v roce 2009.