Pokud si Puerh zamilujete, dříve nebo později vás začne zajímat odkud vlastně čaj pochází a proč jsou chutě stejného materiálu tolik rozdílné. Odpovědí je Terroir. Přestože v čajovém světě se tento termín moc neužívá, místní podmínky různých oblastí, jako jsou geologické podloží, složení půdy, vlhkost, srážky, teplota podnebí, nadmořská výška, tradice a zkušenost producenta hraje klíčovou roli ve výsledné chuti nápoje. Číňané by navíc jistě zmínili i čchi oblasti, tedy energii a vyváženost místa a tvůrce čaje.

12hor-mapa-870

I když se Puerh vyrábí na mnoha místech Yunnanu, největší věhlas mají čaje z Šesti prapůvodních čajových hor (Six Famous Tea Mountains, 六大茶山). Pozn. V čínštině znak znamená doslova „velký“ a může mít samozřejmě mnoho příbuzných významů. Vzhledem k tomu že neexistuje žádný český uznávaný standard, zvykl jsem si používat buď anglické označení, nebo slovo prapůvodní, protože dobře vystihuje podstatu názvu, přestože překlad Šest proslulých čajových hor by byl asi nejpřesnější.

Šest prapůvodních čajových hor

Six famous tea mountain je skupina hor v oblasti Xishuangbanna. V průběhu historie se sice tato skupina několikrát měnila, ale pro nás je stěžejní, že následující hory a jejich okolí skýtají nejlepší podmínky pro produkci kvalitního Puerhu. Tyto hory se nacházejí severovýchodně od Lancang, což je jednak název oblasti, ale také horního toku řeky, kterou známe pod jménem Mekong. Jejich jména jsou následující:

Gedeng (革登山)
Mansa (慢撤山)
Mangzhi (莽枝山)
Manzhuan (蠻磚山)
Yibang(倚邦山)
Youle (攸樂山)

Aby to bylo trochu složitější existuje i další skupina méně známých (a ve starověku izolovanějších šesti hor) jihozápadně od řeky Mekong, takže ze šesti čajových hor se nám vyklubalo hor 12.

Mengsong (勐宋山)
Menghai (勐海山)
Jingmai (景迈山)
Nannuo (南糯山)
Bada (巴达山)
Youle (攸乐山)

Čaje z těchto pohoří jsou jedny z nejlepších, byla by však škoda nezmínit alespoň pár dalších oblastí například Bangwei (邦崴山), Banzhang (班章), Yiwu (易武山) či Jinggu (景谷).

Obzvláště Banzhang se stal v posledních letech jakousi mekkou milovníků a sběratelů, protože produkuje neuvěřitelně silné a kvalitní čaje Gushu s velkým potenciálem zrání. Bohužel, spolu s raketovým vzrůstem cen, to zároveň znamená velké množství padělků, degradaci přirozeného biotopu, vyčerpávání energie stromů příliš častým sběrem a neustálé „rozšiřování“ hranic oblasti vydávané za „Banzhang“.