Pu-erh, jako třída tzv. dodatečně fermentovaných čajů, je jednou z nejzajímavějších čajových komodit. Přestože se o Puerhu na západě často mluví a jeho obliba stále stoupá, autentické (čili ty jediné opravdu zajímavé) druhy zde prakticky nenajdete.

_DSC0424

Orientovat se ve fascinující historii a unikátních chutích není vůbec jednoduché ani pro samotné číňany. Jako ročníkové víno, chuť tohoto čaje se zlepšuje s věkem, ale stále více milovníků čaje oceňuje i chuť mladého Puerhu, který má mnohé chuťové vlastnosti čaje zeleného. Obchoduje se a vybírá podobně jako investiční vína z Bordeaux či Burgundska a některé čaje získávají na ceně i desítky procent ročně.

Proč investovat do Puerhu – Rizika a situace trhu

V Asii je puerh vyhledávaná komodita i na finančních trzích a banky nabízejí fondy a produkty zaměřené čistě na archivní čaje se slibovaným výnosem 7-15 %. Tento obchod se řídí samozřejmě zcela stejnými ekonomickými pravidly a zákony jako cokoli jiného. V roce 2008 tak například konečně praskla tzv. puerhová bublina (Bubble teas). Její počátek začal se vzrůstající poptávkou po autentických a relativně drahých „starých“ čajích v minulé dekádě a investoři pumpovali ohromné množství kapitálu do Yunnanského čajového průmyslu s vidinou obrovských výnosů. Během pár let vzniklo více než 10.000(!) nových továren a obchodních společností a ceny produktů stoupaly i ve stovkách procent ročně. To samozřejmě nemohlo vydržet věčně a následný kolaps čajového trhu bych z mého laického hlediska přirovnal třeba k destabilizaci amerického trhu s nemovitostmi a hypotékami. Je zde i velmi zajímavá paralela s víny z Bordeaux a investicemi asijských obchodníků v posledních letech. Zajímavé je, že trh s Puerhem se poměrně rychle stabilizoval. Navíc skutečně špičkových čajů v malých produkcích, které nás zajímají se tento otřes příliš nedotkl, protože celkový obchodovaný objem je velmi malý a se snižujícím se množstvím těchto čajů na trhu cena pravidelně a stabilně stoupá bez větších výkyvů.

Největší riziko spatřuji v absenci jakéhokoli „zdravého“ trhu s čajem na západě. Čaj se sice prodává na každém rohu, tento obchod je ale z našeho hlediska a hlediska investic asi tak zajímavý, jako bychom porovnávali špičková vína z Champagne, či Grand Cru Claseé Bordeaux se „Sklepmistrem“ nebo krabicovým“ alkoholickým nápojem s přídavkem šťávy z hroznů“.

Pokud se do našeho projektu zapojíte, případné riziko tedy rozhodně nespatřuji ve ztrátě ceny čajů. Otázka totiž nezní zda Puerh ve vaší sbírce bude zvyšovat svou hodnotu, ale zda ho jako sběratel či investor dokážete v danou chvíli obchodovat, ať už zpětně na asijské trhy, nebo na trhu místním – vytvořit tento prostor je naším primárním cílem.

Zcela otevřeně upozorňuji, že právě otázka reálné obchodovatelnosti skrývá největší úskalí tohoto projektu. Naštěstí pro většinu našich zákazníků, čajových nadšenců investujících v malém, je toto riziko do značné míry vyváženo vlastnictvím sbírky, jejíž hodnotu je těžké vyjádřit penězi a na větší spekulativní prodeje v současné době ani nemyslí. Do budoucna pak dnešní investice může znamenat velký náskok před ostatními a tedy značný profit jak ekonomický, tak prestižní.

Naše cíle, nabídka a výhody pro vás

  • Vybudovat opravdu funkční „západní trh“ a rozumnou základnu milovníků a sběratelů archivních čajů. Zaměřujeme se převážně na puerh, do budoucna počítáme i s jinými raritními typy (archivní oolongy, Top produkce Darjeelingu aj.)
  • Prohloubení našich vztahů s asijskou čajovou špičkou a otevření možnosti skladovat a obchodovat čaje přímo ve vyhlášených oblastech Guandong a Hong Kong.
  • Vybudování čajové banky. (Hledání partnerů pro obchod či výměnu, správa sbírky, možnost uložení vašich čajů v našich prostorách)
  • Založení klubu (Neformální klub již samozřejmě funguje několik let v rámci čajovny Bílý jeřáb)
  • Osvěta pro členy klubu i veřejnost (Přednášky, degustace atd.)

Výhody

Můžete být mezi prvními, kdo se zaslouží o vznik „nového trhu“ se všemi z toho vyplývajícími výhodami.

  • Osobní poradenství a správa vašeho čajového portfolia
  • Každoroční přednostní nabídka těch nejlepších čajů na trhu spolu 10% slevou
  • Individuální dovoz čaje.
  • Přednostní účast na našich akcích a degustacích.
Chcete začít s Puerhem? Kontaktujte nás!
Pokud máte nějaké dotazy, či chcete poradit, neváhejte nás kontaktovat emailem: Puerh@puerh.cz, či telefonicky na čísle: +420 257 215 934.