Dnes jsme pro Vás do našeho malého degustačního seriálu zařadili dvě tuochy sheng pu erhu od slavné továrny Xiaguan. Jedná se o Xiaguan Te Ji 2005 a Xiaguan Jia Ji 2000.
O továrně Xiaguan se říká, že její produkty jsou sázka na jistotu. Nejvíc je na trhu proslavily právě čaje lisované do tvaru hnízda neboli tuocha. Xiaguan je třetí největší továrnou na výrobu pu erhu, její založení se datuje již k roku 1941. Čaje jsou cenově dostupné, produkované ve velkém, jejich zrání probíhá konsistentně a dá se poměrně i předvídat, kterým směrem se chuť při jakém skladování začne pohybovat. Právě dobrým skladováním můžete z poměrně uniformní chuti této továrny získat něco zajímavějšího. Pak i cena těchto poměrně známých čajů může dosáhnout poměrně zajímavé částky.
Xiaguan Te Ji z roku 2005 je pevně lisovaná tuocha sheng pu erhu. Po hydrataci lístků se výrazně projevují kouřové až uzené tóny – vybavuje se nám ovocné dřevo v domácí udírně či dokonce sušená šunka. To díky mírnému animálnímu náznaku ve vůni. Chuť se ale stáčí poněkud jiným směrem. První nápor chuti je sice kouřového a úderného charakteru, ale pak se postupně mění do sladce bylinného aftertaste, kde se může objevit tón heřmánku či lipového květu. Na jazyku zanechává příjemně štiplavou texturu, která spolu se sladkostí evokuje slaný karamel. V dalších nálevech kouřovost začíná ustupovat a více se projevují květinovější a svěžejší vegetální tóny. Rok zpátky jsme provedli komparaci dvou pu erhů stejné třídy, roku výroby a typu lisování. Konkrétně se jednalo právě o Xiaguan Te Ji 2005. Rozdíl mezi čajem skladovaným zde a čajem skladovaným na Taiwanu byl značný už na samotné barvě nálevu. Ani jeden z čajů nebyl vysloveně špatný, ale pokud bychom měli vybírat, zvítězil by jednoznačně ten z Taiwanu. Zatímco „český čaj“ měl poněkud světlejší nálev, chuť byla spíš vegetálně kouřová a nepříliš výrazná, čaj z Taiwanu měl mnohem říznější charakter a větší výdrž, zejména co se týče dalších nálevů. Pokud by vás o této problematice zajímalo více, můžeme pro vás v některém z dalších článků zařadit i fotografii z komparačního testu.
Druhým testovaným čajem je Xiaguan Jia Ji tuocha z roku 2000. Přestože označení „Te Ji“ s sebou nese označení kvalitativně vyšší třídy lístků použité maochy než je tomu u „Jia Ji“, tento čaj si s předchozím v ničem nezadá, ba naopak. Jedná se o sběratelský kousek, který je z tohoto ročníku poměrně těžko k sehnání a cena čaje zde vystřelila vysoko nad původní prodejní cenu.
Tuocha je pevně lisovaná spíše sladšího bylinnějšího rázu. Na vůni se zprvu rovněž projevuje mírná kouřovost, ale je zdaleka méně agresivní a připomíná spíše doutnající popel než udírnu. Nálev je celkově subtilnější a lehčí než jeho předchůdce a má tendenci příjemně sládnout. Na jazyku zanechává zajímavou až hmatovou texturu a v chuti můžeme odhalit mírnou ovocnou aciditu, dřevitou pryskyřičnost a tóny medu. Tyto jemnější sladší tóny postupně v čaji sílí a evokují zralé meruňky, lesní med a modřínové dřevo.
Oba čaje můžeme vřele doporučit. Oba z nich Vám mohou nabídnout výraznou chuť, skvělé podmínky skladování na Taiwanu, kterých v místních klimatických podmínkách dosáhneme jen s velkými obtížemi a pak samozřejmě náhled do produkce jedné z největších továren na výrobu čaje pu erh. Pokud se považujete za milovníky tohoto čaje, pak je Xiaguan továrna jednou z povinných zastávek na Vaší cestě.
Oba tyto čaje jsou zatím skladem v eshopu puerh.cz, v sekci tuocha